Przejdź do głównej zawartości

Cmentarna wizyta! Czyli życie po śmierci w Niemczech

Nie ma takiej osoby, która nie była by na cmentarzu.  Jako dziecko wiele z was pewnie opowiadało sobie straszne historie a co odważniejsi o północy zakradali się na cmentarz aby zobaczyć ducha by potem z wrzaskiem z niego wylecieć.
Polskie cmentarze straszą nawet w dzień i to dorosłych.  Może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę bo widok ten towarzyszy nam od najmłodszych lat. Cmentarz ma niepowtarzalnie tragiczny charakter w swym wyglądzie.  To dusze płaczu, bólu i rozpaczy zamknięte w granitowych wielkich grobach. Tam nie ma spokoju, tam jest tłok ! Grób na grobie, każdy na swój sposób "bogaty " , zdarzają się też zaniedbane lub całkowicie opuszczone co tym bardziej podbudowują tragiczną aurę tego miejsca. 
Czy w takim miejscu czujemy się dobrze? Ja nie ! Nie lubię tego miejsca i z trudem tam idę.  Przeraża mnie wizja śmierci. Pewnie nie tylko ja tak mam. Oprócz tego pojawiają się inne problemy administracyjne czy gospodarcze. Brak miejsca na wyrzucanie śmieci, daleko do hydrantu, kradzieże itp.
Niemieckim cmentarzem byłam zdziwiona. Pewnie zapytacie się dla czego? Bo tu cmentarz nie przypomina cmentarza.  Pierwszy raz jak tam weszłam to moja reakcja była "A my co do parku idziemy? Mieliśmy na cmentarz iść " Wchodzisz przez bramę i myślisz że jesteś w parku.  Wkoło piękne drzewa, przecięte krzewy  masz poczucie że najzwyczajniej jesteś w parku. Przy wejściu masz wypożyczalnie taczek.  Za 1 € (na zasadzie wózka zakupowego ) . Jest też zawsze woda np do podlewania. W głębi zaś miejsce z ziemią w którą zaopatrzą miasto by ktoś mógł sobie wysypać grób i posadzić kwiaty czy też obsypać dokoła . Wolność wyboru robisz co chcesz.  Stopniowo pojawiają się nagrobki, ale nie takie wielkie i wysokie jak w Pl . Te są niziutkie bo gdzieś troszkę powyżej kostki.  Często są z góry odkryte i wysadzone kwiatkami albo ozdobnymi białymi kamieniami. Wszystko czysto i schludnie bez żadnej przesady.  Tu nie panuje przepych i rywalizacja typu "mój pomnik będzie lepszy, większy i piękniejszy. Każdy ma dla siebie miejsce i zapewniona  jest pewnego rodzaju intymność.  W Pl wygląda to w ten sposób: stoisz przy grobie ale obok zaraz jest kolejny . Za plecami też że masz wrażenie iż stoisz prawie na czyichś zwłokach. W Niemczech tego nie doświadczysz.  Za to nie ma ławek.  Przychodzisz tu aby ogarnąć, postawić świeczkę i idziesz.  Nie siedzisz godzinami.
Cały cmentarz ma swoje miejsca na pochówki tradycyjne czyli z trumną, urny ze spalonymi zwłokami oraz pochówek anonimowy.  Z tym spotkałam się po raz pierwszy.  Działa to na takiej zasadzie, że jeszcze za życia idziesz do Ratusza i załatwiasz wszystko prawnie pod względem anonimowości Twojego pogrzebu.  Zostanie wypisana mała tabliczka z imieniem i nazwiskiem którą umieszczą na zbiorowej tablicy.  Możesz komuś przekazać informację z położeniem swego ciała np od drzewa 15 kroków do przodu 4 w lewo 7 do przodu.  Po za tą osobą oraz urzędem miasta nie będzie znane nikomu.
Cmentarz należy do miasta.  To miasto dba o czystość i porządek.  Koszenie trawy oraz strzyżenie krzewów.  Płacisz za grób co 3 lata. Jeśli tego nie zrobisz przez jakiś czas utrzymuje grób miasto, potem pyta się rodzinę o utrzymanie i opłacenie.  Jeśli nie wyrazi rodzina chęci to po pewnym czasie zostaje usunięty.
Cmentarz jest miastowy czyli nie ma podziału na religię.  Chowa się wszystkich o różnych wyznaniach religijnych. Co jest zupełnym przeciwieństwem do Polski.  Tam czy za życia czy po śmierci podział musi być! Obok cmentarza znajduje się kapliczka ( kapela) w której leży zmarły. Cała ceremonia zaczyna się od kościoła w której jest msza (bez obecności trumny) . Potem kto chce idzie do kapliczki w której ksiądz lub inny duchowny przemawia by następnie wraz z trumną udać się na cmentarz (na tym samym terenie) wraz z księdzem i wszystkimi zebranymi. Wszystko odbywa się w spokoju.  Niemcy mają to do siebie że przeżywają wszystko wewnętrznie.  Nie ma dzikich śpiewów i wyć do księżyca przez całą noc czuwania ( jak to odbywa się np u prawosławnych) .
Cmentarzy jest kilka. Są starsze i młodsze ale wszystkie wzbudzają uczucie spokoju. Uważam to za dobry przykład dla Polski.  Czyż to miejsce nie może wyglądać właśnie tak ?
Dziękuję za chwile uwagi.  Pozdrawiam serdecznie  :)
Text oraz zdjęcia: Magdalena Adrian
Wyjście ze starego cmentarza (Wesseling )
Wejście do nowego cmentarza (Wesseling)
Tutaj widać wspomniane taczki , które można wypożyczyć (Wesseling)
Zbiornik z wodą , coś na zasadzie studni . Woda zawsze jest tu dostępna . Takich zbiorników jest kilka . W dalszym planie kosz. One również są w wielu miejscach dostępne i systematycznie opróżniane. Nie zobaczysz tutaj przepełnionego kosza lub śmieci obok kosza. (Wesseling)
Początek cmentarza i pojedyncze groby. Widać również ławkę, takie spotkamy tylko przy wolnych ścieżkach. Przy grobach ich nie ma .(Wesseling)
Aleje i alejki , które pięknie wyglądają w śród panującej tu zieleni (Wesseling)
Cmentarz przypominający swym obrazem park. (Wesseling)
Kolejna z alejek. Zazwyczaj groby obok siebie ustawione są względem rodziny . (Wesseling)
Panująca cisza i piękny krajobraz , daje uczucie spokoju. Nie sądziłam , że na cmentarzu może być tak miło. (Wesseling)
Kolejna ławka i obok kosze. (Wesseling )
Tabliczki z imionami i nazwiskami obok miejsca anonimowego pochówku. Można również wśród tabliczek odnaleźć polskie nazwiska. (Wesseling)
Mnóstwo kwiatów złożonych przez bliskich, znajomych i rodziny zmarłych anonimowo (Wesseling)
W tle tabliczki z imionami i nazwiskami . Kwiat, znicze , zdjęcia i rysunki od dzieci.(Wesseling)
Aleja z ciałami osób pochowanych anonimowo (w miejscu trawnika ) Wesseling
Ciała spoczywające pod zielonym przykryciem trawnika . Choć tak puste to bardzo wzruszające miejsce. (Wesseling)
Bardzo duży obszar cmentarza a jest ich jeszcze kilka w obrębie miasta. Nawet stare cmentarze nie są bardzo zatłoczone. (Wesseling)
Kapliczka , w której stawia się trumnę. Tam też ksiądz krótko modli się i przemawia do rodziny i bliskich. (Wesseling)
Z Kapliczki (zwanej również Kapelą) wszyscy zebrani udają się do miejsca w którym zmarły ma zostać pochowany. Tam Ksiądz również przemawia.  (Wesseling )
Prawdopodobnie grobowiec na starym cmentarzu . (Wesseling)
Widok na stary cmentarz . Układ bardzo podobny do nowego cmentarza, bardzo dużo zieleni , drzew i krzewów. Stare pomniki .... (Wesseling)
Widok na grobowiec, głębiej wieża Kościoła. Tu na starym cmentarzu w dalszym ciągu jest możliwość pochówku . (Wesseling )
Wyjście z cmentarza , które bardzo przypomina zamkową bramę. Po prawej bardzo stare pomniki , jednak w dalszym ciągu zadbane. (Wesseling)

Magdalena Adrian, Magdalena_Adrian, Wesseling, NRW, Polska, canon polska, Canon Polsk, Niemcy Canon, Nikon Niemcy, Nikon Polska , Nikon Germany , Nikon PL, Nikon DE, Canon DE, wiosna, jesien, lato, zima, natura, przyroda, city scape, lans scape, produkty, product, koln, bon, duseldorf, reklama, makijaż, święta, asus, wacom, kosmetyki, farby, sklepy, napoje, produkty, water, sport, sportowa_fotografia, model, modeling, portrait, fotografia_produktowa, wesele, urodziny, blog, blogg, blogger, bloggerka, fotografia, fotograf, fotografka, samsung, samsung_galaxy, SamsungGalaxyS8+, Samsung_Galaxy_S8+, wesseling, recenzje, twoja_reklama, poland, germany, bloggerstyle, style, życie, life, opis, informacje, nauka, życie, pasja, przykład, zdolni, polak_potrafi, polka_potrafi, Niemcy_po_Polsku, moda, styl, fashion, testuj, testujemy, przetestuj, przetestuje, cute, natural, love, shot, gazeta, wiadomości, news, opinie, recenzje, praca, job, work, jobblogg, jobbloog, jobsherch, sechr, szukaj, plotki, opinie, prawda, fałsz, pieniądze, forsa, złoto, kasa, zarobki, zarabiać, wypłata, alkohol, pierścionek, ślub, zdjęcie, pozować, instagram, facebook, twitter, google, google+, pinterest, opis, jak_żyć , życie, wegetacja, śmierć, radość, pomysł, szkoła, klasa, czytać, pisać, art, kwiaty, radość, architektura, architecture, bulding, budynki, favoryt, artysta, pink, różowy, okulary, włosy, hairy, bluzka, kupić, zakupy, amazon, allegro, youtube,bimmer, bimmer_tuning, bmw, mini, cabrio, porsche, secret, top_secret, citroen, seat, ford, honda, hyundai, kia, mazda, opel, peugeot, volkswagen, anzeige, lovede, erzeugnis, produktfoto, natur, geld, test, ferien, schule, leben, interessen, hobby, arbeit, betrieb, zahlung, Blog_tester,
#Magdalena Adrian #Magdalena_Adrian #Wesseling #NRW Polska #canon polska #Canon #Polsk #Niemcy Canon #Nikon Niemcy #Nikon Polska  #Nikon Germany  #Nikon PL #Nikon DE #Canon DE #wiosn  #jesien #lato #zima #natura #przyroda #city #scape #lans scape #produkty #product #koln #bon #duseldor  #reklama #makijaż #święta #asus #wacom #kosmetyki #farby #sklepy #napoje #produkty #water #sport #sportowa_fotografia #model #modeling #portrait #fotografia_produktowa #wesele #urodziny #blog #blogg #blogger #bloggerka #fotografia #fotograf #fotografka #samsung #samsung_galaxy #SamsungGalaxyS8+ #Samsung_Galaxy_S8+ #wesseling #recenzje #twoja_reklama #poland #germany #bloggerstyle #style #życie #life #opis #informacje #nauka #życie# pasja #przykład #zdolni, #polak_potrafi #polka_potrafi #Niemcy_po_Polsku #moda #styl #fashion #testuj #testujemy #przetestuj #przetestuje #cute #natural #love #shot #gazeta #wiadomości #news #opinie #recenzje #praca #job #work #jobblogg #jobbloog #jobsherch #sechr #szukaj #plotki #opinie #prawda #fałsz #pieniądze #forsa #złot  #kasa #zarobki #zarabiać #wypłata #alkohol #pierścionek #ślub #zdjęcie #pozować #instagram #facebook #twitter #google #google+ #pinterest #opis #jak_żyć  #życie #wegetacja #śmierć #radość #pomysł #szkoła #klasa #czytać #pisać #art #kwiat #radość #architektura #architecture #bulding #budynki #favoryt #artysta, #pink #różowy #okulary #włosy #hairy #bluzka #kupić #zakupy #amazon #allegro #youtube #bimmer #bimmer_tuning #bmw #mini #cabrio #porsche #secret #top_secret #citroen #seat #ford #honda #hyundai #kia #mazda #opel #peugeot #volkswagen #anzeige #lovede #erzeugnis #produktfoto #natur #geld #test #ferien #schule #leben #interessen #hobby #arbeit #betrieb #zahlung #Blog_tester #za_granicą #polka_za_granicą #look #best #top 

Komentarze

 1. Mało cmentarzy widziałaś w DE i jeszcze mniej w PL.
  Ale standard polaka (mała litera zamierzona) to właśnie wyjechać jako stonka do innego kraju i narzekać na swój na każdym kroku a zachwycać się nowym osiągnięciem. Brakuje tylko zdjęcia z jakimś BMW, żeby dawni znajomi (których od chwili wyjazdu nie znasz) zazdrościli.
  Krótko mówiąc wszystkie wpisy trzeba podzielić przez dwa i dla pewności jeszcze przez dziesięć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem że piszesz o sobie i o tym czego nie udało Ci się osiągnąć . Bardzo mi przykro z tego powodu . Jednak nie martw się , może jeszcze kiedyś uda Ci się kupić Twoje wymarzone BMW jak dotrwasz do emerytury ... a sorry ... w Pl emerytury są tak niskie, że ledwo na leki starczy ... no faktycznie nie ma co narzekać na PL. Jestem Polką , tyle lat tam żyłam i pracowałam i mam prawo do jakiejkolwiek krytyki . Ty z tego co widzę należysz do tych co przyjeżdżają tu do pracy i potrafią narzekać tylko na DE ale pieniążki Niemieckie pachną Ci niesamowicie bo wolisz je od polskich zł . Nikt Cie tu nie trzyma na siłę ! Staram się pokazać prawdę , że jest inaczej niż Pl się mówi o Niemcach ale niektórym bez mózgom się tego nie przetłumaczy . Pozdrawiam i życzę większego spojrzenia niż to, które teraz posiadasz.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Samobójstwo na życzenie : Czyli jak rzucić palenie. Toksyczna miłość do kawy i papierosa .

Mam 34 lata . Może to dużo a może i mało, zależy z której strony patrzeć i o czym myśleć. Kwestia wieku zawsze chyba pozostaje sporna, najważniejsze żeby czuć się młodo ale i w głowie mieć poukładane.  Z tym bywa różnie.  Coś co dziś wydaje Ci się mądre za rok pomyślisz że było głupie a coś co zrobiłaś  10 czy 15 lat temu dziś pomyślisz jak o  totalnej głupocie. 
Tak i było ze mną ! I jak we wszystkich przypadkach zaczyna się niewinnie, od kilku pociągnięć, tak dla zabawy, trochę dla szpanu.  Potem dochodzi zaciąganie się i chowanie po krzakach , żeby staży nie widzieli. Chociaż i tak zawsze wychodzi na jaw że palisz a czuć od Ciebie gorzej jak z popielniczki to wypierasz się że to nie prawda.  Jesteś z każdą fajką coraz bardziej uzależniony ale wmawiasz sobie że możesz rzucić. Potem już nie możesz rzucić.  Ty to uwielbiasz.  Po prostu lubisz palić.  I ja to w zupełności rozumiem !  Ja lubiłam palić.  W szczególności w określonych sytuacjach. 
Poranna kawa.  Bo nic tak nie smakuje jak

Witaj szkoło !!! Nauka języka obcego.

Zbliżała się 17:30 . Gdy ktoś strasznie się czegoś boi, to mówi się że "ma duszę na ramieniu " . Moja dusza była na obydwu ramionach a w głowie to już konkretnie straszyło. Bałam się jak cholera! Niby nie ma czego, ale strach paraliżował straszenie. 
  Nowi ludzie , w dodatku nie będą mówili w moim języku , nauczycielka prawdopodobnie też nie.  Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać... ok ubrana, makijaż zrobiony, plecak spakowany -można iść.  Zeszyt kupiłam sobie chyba z miesiąc wcześniej, jak jeszcze się nie bałam a nie mogłam się doczekać.
Nie szłam całe szczęście sama.  Szłam z kochanym. Pod szkołą byliśmy dzień wcześniej, aby zobaczyć dokładnie gdzie jest i nie musieć szukać.  Tak więc teraz, pewnym krokiem, szliśmy w miejsce gdzie mają nauczyć mnie mówić, czytać i pisać po Niemiecku.

Pogoda była nie najlepsza ale bez tragedii.  No, może trochę wiało. Zaszliśmy po drodze do dm w którym odebraliśmy zamówiony kalendarz co zajęło nam chwilkę . Potem już całkiem nie daleko…

Pieniądze w butelce

Stoję przed sklepowym regałem, patrzę i zastanawiam się który napój kupić.  Wybór jest duży.  Na tyle duży że oczy robią szpagat.  Wziąć ulubiony? Czy może spróbować ten nowy co właśnie reklamują ? Wezmę obydwa! Plus jeszcze dla męża, konieczne gazowany- bo taki lubi. Jeszcze woda gazowana i nie gazowana. Podchodzę do kasy, płacę i jadę do domu.  Tam oczywiście odkręcam butelkę by się napić, orzeźwić ulubionym napojem z plastikowej butelki.  Ale czy tak na prawdę sama nie zostałam nabita w tą butelkę? Czy kiedykolwiek zastanawiałam się za jaki interes płacę? Nie tylko zresztą ja Ty również. Nic dziwnego, że ostatnimi czasy miasta tak bardzo nastawiają się na segregacje śmieci.  Przedsiębiorstwa gospodarstwa odpadami komunalnymi tylko zacierają rączki na ten złoty interes. Dla czego? Otóż w 2015 roku został przedstawiony raport KPMG "RYNEK NAPOJÓW BEZALKOHOLOWYCH W POLSCE " Okazało się że konsumenci wydali 21,7 mld zł na napoje bezalkoholowe  w tym najwięcej na gazowane bo aż…

zBlogowani

zBLOGowani.pl ">